Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy

redubar
 
Intelligent EnergyREDUBAR

EIE/06/221/SI2.442663 - REDUBAR
Koordynator Projektu:
DBI Gas- und Umwelttechnik GmbH, Niemcy.

 

Tytuł projektu:

Badania w kierunku stworzenia instrumentów prawnych oraz zredukowania barier administracyjnych ograniczających wykorzystanie biogazu do wytwarzania ciepła, chłodu i energii elektrycznej


Opis Projektu:

Projekt REDUBAR zainaugurowany w lutym 2007 roku, w którym biorą udział zespoły badawcze z ośmiu krajów UE: Czech, Grecji, Holandii, Litwy, Niemiec, Polski, Węgier i Włoch ma na celu stworzenie warunków, które sprzyjałyby powszechniejszemu niż dotychczas wykorzystaniu biogazu produkowanego w oparciu o dostępną w poszczególnych krajach biomasę. Porównanie regulacji prawnych, norm i rozwiązań technicznych obowiązujących w krajach UE, zidentyfikowanie barier, które blokują rozwój rynku biogazu ma pozwolić na wypracowanie skutecznych metod, które umożliwiłyby zniesienie ograniczeń w zakresie wykorzystania biogazu do wytwarzania ciepła, chłodu i energii elektrycznej.


Cele Projektu:

Głównym celem projektu REDUBAR jest usunięcie lub zmniejszenie przeszkód oraz barier, które są napotykane w przypadku niestabilnej lub słabej współpracy uczestników biorących udział w łańcuchu przetwarzania biomasy na biogaz i dalszym jego wykorzystaniu. Bariery i przeszkody wynikają przede wszystkim:

  • ze słabej wiedzy i niewystarczającego doświadczenia w zakresie dostępnych technologii,
  • z braków w przepisach prawnych obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich UE oraz w instrukcjach i normach technicznych dotyczących wprowadzania biometanu do sieci gazowych, jego dystrybucji i użytkowania,
  • z obaw inwestorów związanych z trudnościami w pozyskiwaniu funduszy na inwestycje służące produkcji biogazu i jego wykorzystaniu.

Oczekiwane jest stworzenie warunków sprzyjających powszechnemu wykorzystywaniu biomasy poprzez przekształcenie jej w nośnik o energii  wyższej jakości czyli w biometan - gaz o parametrach gazu ziemnego, oraz rozprowadzanie tego nośnika energii sieciami dystrybucyjnymi gazu ziemnego w celu dalszego wykorzystania.

Dzięki temu biometan:
  • będzie można wykorzystać w wysokowydajnych systemach poligeneracyjnych (CHP, CHCP) poza miejscem jego produkcji,
  • uzupełni on niedobory w bilansie paliw pochodzących z odnawialnych źródeł energii.

Spodziewane rezultaty Projektu:

1. Ocena nie technologicznych przeszkód i barier występujących w poszczególnych krajach UE wraz z określeniem ich znaczenia dla partnerów rynkowych.

2. Określenie słabych punktów w przepisach prawnych i normach technicznych poprzez analizę przepisów obowiązujących w krajach członkowskich EU dotyczących wykorzystania biometanu.

3. Eliminacja zdefiniowanych przeszkód i barier.

W ramach projektu REDUBAR zaplanowano ponadto prowadzenie szeroko zakrojonych działań promujących cele Projektu. Działaniom promocyjnym będą poświęcone warsztaty organizowane we wszystkich krajach partnerskich, które umożliwią dotarcie z informacją do znaczącego grona zainteresowanych osób.