Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy

Ukazało się już 19. wydanie raportu rocznego Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego pt. „Rynek Polskiej Nafty i Gazu", które w tym roku poświęcone było tematyce paliw alternatywnych.
W tegorocznym wydaniu rocznika „Rynek Polskiej Nafty i Gazu 2024. Paliwa alternatywne" autorzy-eksperci skupili się przede wszystkim na przedstawieniu nowych rozwiązań w zakresie gospodarki nisko- i zeroemisyjnej, a także przeciwdziałania postępującym zmianom klimatycznym, między innymi poprzez ograniczanie korzystania z konwencjonalnych paliw węglowodorowych i zastąpienie ich nowoczesnymi paliwami nieszkodzącymi środowisku naturalnemu.

Wśród zagadnień poruszonych w publikacjach znalazły się między innymi:

  • transformacja energetyczna i związane z nią wyzwania zapewnienia tanich i niezawodnych źródeł energii,
  • wychwytywanie i składowanie CO2 w strukturach geologicznych (Carbon Capture and Storage - CCS) lub powtórnie wykorzystywane (Carbon Capture, Utilization and Storage – CCUS),
  • motoryzacja i transport w dobie konieczności ograniczania emisji spalin – czyli może jak rozwijać się sektor paliw syntetycznych,
  • rozwój gospodarki wodorowej i elektropaliw,
  • rekonstrukcja odwiertów do eksploatacji złóż węglowodorów w celu zwiększenia poziomu wydobycia oraz przedłużenie eksploatacji na zakładanym poziomie
  • rolę podziemnych magazynów gazu i elektrowni gazowych przy konstruowaniu miksu energetycznego,
  • paliwa formowane – substancje palne przeznaczone do realizacji określonego procesu termicznego.

Zainteresowanie czytelników wzbudzi zapewne publikacja ekspertów ORLEN S.A., którzy wskazują, że rozwiązania wodorowe, zyskując na popularności dzięki swojemu potencjałowi energetycznemu i minimalnej emisyjności, pozwalają na dekarbonizację sektorów trudnych do elektryfikacji i na osiągnięcie neutralności emisyjnej w sektorach takich jak: przemysł rafineryjny, chemiczny, stalowy czy transport ciężki. Z powodu wyzwań związanych z tworzeniem nowych mocy odnawialnych źródeł energii (OZE) i produkcją wodoru RFNBO, szansą dla Polski mogłaby być produkcja wodoru niskoemisyjnego.

W „wodorową nutę" uderza także Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., której eksperci zaprezentowali wyjątkowe przedsięwzięcie badawczo-rozwojowe - projekt InGrid Power to Gas. W Odolanowie została zbudowana jedyna tej skali w Polsce i jedna z niewielu w Europie instalacja badawczo-testowo-eksperymentalna do przetwarzania energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych w paliwa gazowe, takie jak wodór.

W nurt ograniczania emisji CO2 włącza się również Rafineria Gdańska Sp. z o.o., badając efektywność technologii bezpośredniego wychwytywania dwutlenku węgla przed lub po procesie spalania paliwa w ramach swojej działalności oraz strategii na latach 2023-2027 związanej także z dekarbonizacją. Realizacja inwestycji CCS na terenie Rafinerii pozwoliłaby postawić jeszcze bardziej ambitny cel redukcji CO2 w perspektywie roku 2032 (nawet o ok. 20%).

Z kolei GAZ-SYSTEM S.A. przybliża w swojej publikacji swoje projekty: „Wodorową Mapę Polski" oraz zainicjowanie wspólnie z operatorami systemów przesyłowych gazu z pięciu państw UE projektu stworzenia transgranicznej sieci przesyłu wodoru pod nazwą Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy (Nordic-Baltic Hydorgen Corridor – NHBC). Utworzenie korytarza wodorowego z Finlandii do Niemiec przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę wpisuje się w strategię dywersyfikacji dostaw energii oraz wpływa na przyspieszenie rozwoju energii odnawialnej, co pozwala w szczególności na osiągnięcie unijnego celu produkcji 10 mln ton wodoru ze źródeł odnawialnych do 2030 r.

Także PGNiG Grupa ORLEN S.A. nie zostaje w tyle i dynamicznie włącza się w konieczność zmian, podkreślając, że nie ma sprawiedliwej transformacji energetycznej w Polsce bez udziału w niej gazu ziemnego. Obecna i powstająca infrastruktura gazu ziemnego, w tym sieć przesyłowa, dystrybucyjna oraz magazyny, będzie miała kluczowe znaczenie dla tworzenia rynku gazów odnawialnych i niskoemisyjnych, takich jak właśnie wodór czy biometan, ułatwiając ich szerokie wykorzystanie w przyszłej gospodarce.

Wśród podmiotów, które zaprezentowały się w tegorocznym wydaniu „Rynku...", są: ORLEN S.A. - Oddział Centralny PGNiG w Warszawie, GAZ-SYSTEM S.A., Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, Polska Izba Paliw Płynnych, Rafineria Gdańska Sp. z o.o., Targi Kielce S.A. oraz oczywiście INiG – PIB.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wydaniami tegorocznego raportu INiG – PIB w wersji elektronicznej https://www.inig.pl/wydawnictwa-inig-pib/wydawnictwa-specjalne-inig-pib/raport, jak i drukowanej (wersje drukowane w języku polskim oraz angielskim, dostępne są w siedzibie INiG – PIB, w Krakowie przy ul. Lubicz 25A).