W dniach 27-29 maja 2015 r. w Krynicy-Zdroju odbyła się VI edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej ŚRODKI SMAROWE, organizowanej przez Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie oraz Stowarzyszenie Współpracy Przemysłu Naftowego i Samochodowego CEC POLSKA.
Tematem przewodnim tegorocznej Konferencji były nowoczesne środki smarowe do specjalistycznych zastosowań w przemyśle i motoryzacji. Wśród szeroko dyskutowanej tematyki znalazły się oleje stosowane w motocyklach i silnikach gazowych oraz energooszczędne oleje silnikowe do samochodów osobowych.
Podczas Konferencji, obejmujacej cztery sesje, wygłoszono 25 referatów. Największym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia prezentujące wyniki prowadzonych projektów badawczych. Ożywioną dyskusję, kontynuowaną również w kuluarach, wywołały zagadnienia dotyczące monitorowania jakości środków smarowych w trakcie eksploatacji.Wśród referatów, które według uczestników zasłużyły na miano najciekawszych znalazły się te prezentujące zagadnienia z zakresu badania, oceny i kontroli jakości najnowszej generacji środków smarowych do specjalistycznych zastosowań:
- Oleje silnikowe – wyzwania techniczne czy etyczne? Henryka Szmyda z Grupy LOTOS S.A.,
- Wpływ biogazu rolniczego na właściwości eksploatacyjne oleju silnikowego, Moniki Ziółkowskiej z Państwowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT),
- Zmiany właściwości użytkowych olejów silnikowych w warunkach eksploatacji – analizy FTIR, Artura Wolaka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Piotra Janochy z Orlen Laboratorium w Jedliczu,
- Energooszczędne oleje silnikowe do samochodów osobowych, Stanisława Oleksiaka z INiG-PIB.
W konferencji uczestniczyło 118 osób, reprezentujących 42 firmy z kraju i zagranicy – wśród nich znaleźli się przedstawiciele przemysłu środków smarowych, producentów olejów bazowych, dodatków uszlachetniających, producentów aparatury badawczej oraz jej użytkowników, a także jednostek naukowych prowadzących prace naukowe i badawczo-rozwojowe. W porównaniu do ubiegłorocznego spotkania frekwencja wzrosła o 30%
Uczestnicy podkreślali wysoki poziom merytoryczny Konferencji, dziękowali za wspaniałą organizację oraz deklarowali udział w przyszłorocznej edycji.
Głównym Partnerem Konferencji była Grupa LOTOS S.A., Partnerem – Orlen Oil Sp. z o. o., Sponsorem – Clariant Polska Sp. z o. o., Partnerami Branżowymi – BASF, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A., ERGON Europe, Anton-Paar Poland Sp. z o. o., Brenntag Polska Sp. z o. o.
Patronat medialny nad Konferencją objęły wydawnictwa: Nafta-Gaz, Przemysł Chemiczny, oraz Służby Utrzymania Ruchu (SUR).
Galeria zdjęć